Hrady a zámky v Rakousku

Hohenwerfen
Hohenwerfen patří mezi majestátní rakouské hrady vystavěné pod mocnými vrcholy

Symboly mocné říše

Rakousko je zemí s bohatou historií. Vydejme se po jejich stopách, které nám připomínají hrady a zámky rozeseté po celém území. Většina památek je pečlivě udržovaných, proto na nás jejich bývalá lesk i sláva dýchá i v dnešní době. Na výlet do minulosti se můžete vypravit i při různých oslavách, které se pravidelně pro návštěvníky pořádají.

Zámky ve Vídni

Schönbrunn

Schönbrunn

Tento barokní skvost představuje dominantu mezi historickými stavbami země a jednu z nejnavštěvovanějších pamětihodností Vídně. Pro svou jedinečnost byl zámek zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO. Ve své pestré minulosti hostil řadu významných osobností Rakouska i celé Evropy. V zrcadlovém sále zámku Schönbrunn hrál v šesti letech Wolfgang Amadeus Mozart, v pokoji zvaném Vieux-Lacque zasedal Napoleon. Původní lovecký zámeček nechal císař Karel VI. Rozšířit a jeho dcera Marie Terezie ho dala přestavět na letní rezidenci císařského dvora. Zámek v rokokovém stylu potom sloužil jako letní sídlo císařovny Marie Terezie, Františka Josefa I. a jeho choti Sissi.

Hofburg

Bývalý císařský palác zve k prohlídce všechny návštěvníky Vídně. Nejstarší část rezidence byla postavena v roce 1279. Svoji současnou podobu získal Hofburg až během vlády císaře Franze Josefa v 19. století. Monumentální komplex i s přilehlými zahradami se rozkládá na celkové ploše 240 000 m2, skládá se z 18 traktů s 19 dvory, má 2600 místností a 54 schodišť. Dnes zde mají místo prezidentské kanceláře, ale zámek se chlubí i dalšími lákadly. Mezi ně patří zejména Muzeum Sisi, Klenotnice, Stříbrná komnata, Španělská dvorní jezdecká škola, Rakouská národní knihovna, Muzeum Efezu a přilehlé zahrady Volksgarten, Burggarten s Domem motýlů.

Belvedere

Známý letohrádek Belvedere najdeme nedaleko historického centra Vídně. Tvoří ho dva zámky (Horní a Dolní), Oranžérie a překrásné rozlehlé zahrady. Prohlédnout si tu můžete stálé sbírky umění, které jsou rozděleny podle historických období i příležitostné expozice.

Tyrolské zámky a pevnosti

Ambras

Zámek Ambras

Zámek Ambras najdeme nedaleko hlavního města Tyrolska, Innsbrucku. Stavba pochází již z 11. století, ale v roce 1580 ji kníže Ferdinant přestavěl na renesanční zámek. Nahlédněte do života rytířů v lesklé zbroji. Pro návštěvníky je připravena výstava brnění, zbroje i zbraní Ferdinanda II. Tyrolského. Zámek láká i na speciální programy pro děti a v létě se tu koná známý festival staré hudby. To vše, doplněné procházkou v krásném zámeckém parku, slibuje nezapomenutelný výlet pro celou rodinu.

Pevnost Kufstein

Kufstein

Tato pevnost, která ve středověku sloužila jako vězení, se nachází nad městečkem Kufstein v Tyrolsku. V dnešní době jsou v ní umístěny vlastivědné expozice v národopisném muzeu. Věž pevnosti ukrývá Varhany hrdinů, které jsou prý největšími venkovními varhanami na světě. Dosahují výšky až 80 metrů a mají 4 307 píšťal.

Hrady a zámky v Dolním Rakousku

Zámek Rosenburk

Jeden z nejvýznamnějších rakouských renesančních zámků čeká na vaši návštěvu v Dolním Rakousku. V tomto fascinujícím zámeckém komplexu najdeme i stopy po bývalém středověkém hradu. Zámek je proslulý svým nádvořím pro rytířské turnaje, které je největší ve střední Evropě. Každoroční rytířské turnaje tak lákají na zámek spoustu nadšenců. Navíc se tu v sezóně každý den můžeme při přehlídce kochat volným letem dravců. K procházce či posezení v kouzelných altáncích zve zámecká růžová zahrada, přezdívaná též „Zahrada lásky“.

Zámek Artstetten

Původně gotický hrad Artstetten můžeme navštívit v Dolním Rakousku. V průběhu staletími byl hrad několikrát přestavován. Dnešní podobu reprezentačního sídla mu vtiskl roku 1869 arcivévoda Ludvík. Zámek se stal na čas domovem následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželky Žofie. Ti byli po atentátu v Sarajevu společně pochováni ve zdejší zámecké kapli. V zámku si můžeme prohlédnout muzeum s expozicí „Pro srdce a korunu“, která je věnována životu následníka trůnu.

Hrad Hardegg

Hardegg

Hrad Hardegg, který se vyjímá nad stejnojmenným nejmenším městečkem Rakouska, najdeme v Dolním Rakousku. Rozkládá se téměř na státní hranici na území národního parku Podyjí. Jedinečný výhled na hrad i údolí Dyje nabízí vyhlídka, kterou najdeme nedaleko stavby na skalním ostrohu. Hrad pochází z roku 1188, ale byl vážně poškozen zásahem blesku a sesuvem půdy. Znovu obnoven byl v roce 1876 díky jednomu z majitelů. V tajuplném podzemí hradu byla vybudována kostnice a hrobka, v níž je pohřbeno několik generací pánů z Hardeggu. Dále si na hradě můžeme prohlédnout památky na Maxmiliána Habsburského, který byl zavražděn jako mexický císař. Expozice je doplněna sbírkami umění starých Mayů, Inků a Aztéků.

Hrad Heidenreichstein

Největší rakouský vodní hrad Heidenreichstein pochází z 12. století a stojí uprostřed stejnojmenného městečka v Dolním Rakousku. Tento mohutný hrad je jedním z nejkrásnějších a nejlépe udržovaných hradů s původním vybavením v Rakousku. Dominantou hradu je neobvykle velká hranolová věž, která je vysoká přes 40 metrů a kolem nejvyššího poschodí ji objímá ochoz z 16. století. Hrad je dodnes ze tří stran chráněn vodou.

Hrady v Burgenlandsku

Hrad Forchtenstein

Hrad Forchtenstein se nachází v kraji Burgenlandska. Tento zachovalý hradní komplex odolal jako jediný tureckým válkám a sloužil jako útočiště mocnému šlechtickému rodu Esterházů, kteří tu uschovali své rodinné poklady. V dnešní době si tu můžete prohlédnout sbírky zbraní nebo cennosti v klenotnici, která je přístupná veřejnosti. Jedinečné jsou i zvony ve věži, které jsou nejstarší v Burgenlandsku. I na tomto hradě probíhají během sezony různé historické i hudební akce, např. speciální dětské prohlídky hradu v dobových kostýmech.

Hrady v Salzbursku

Hrad Hohenwerfen

Monumentální hrad Hohenwerfen se vypíná na 155 m vysoké skále přibližně 40 km od Salzburku. Jeho historie sahá až do 11. století. Od 16. století nebyla stavba vážněji poškozena, proto nám jeho prohlídka umožňuje reálný náhled do života této doby. Celá století plnil hrad funkci věznice. Během sezony hrad ožívá velkým množstvím kulturních akcí a slavností. Každý den je pro návštěvníky připravena přehlídka dravců a o víkendech se tu konají rytířské slavnosti.

Hrady v Korutanech

Hrad Hochosterwitz

Hochosterwitz

Hrad Hochosterwitz v Korutanech se rozkládá na vápencové skále a zvedá se z roviny do výšky 160 m. Díky své poloze a čtrnácti hradními branami se stal nedobytným. Pohádkový interiér této původně protiturecké pevnosti, láká návštěvníky z širokého okolí. Tato jedinečná stavba dokonce údajně sloužila jako inspirace k animované verzi Sněhurky Walta Disneyho. Výjimečná je i atmosféra starobylých chodeb a nádvoří. Návštěvníci ocení i nádherný výhled do okolní krajiny.

Další hrady a zámky v Rakousku

 

 

Průvodce Rakouskem

Zájezdy do Rakouska

Základní informace o Rakousku

Historie Rakouska

Památky v Rakousku

Příroda v Rakousku

Kultura v Rakousku

Tipy na výlety v Rakousku

Ubytování v Rakousku

Česko-německý a německo-český online slovník

Poprvé na sjezdovkách v Alpách

Hrady a zámky v Rakousku

Aqua Terra Zoo — Vídeň (Haus des Meeres)

Kde, kam a jak v Rakousku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Rakouska

Burgenland Dolní Rakousy Korutany Oberösterreich Salzburg Steiermark Tirol Vorarlbersko Wien
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde